Haber Detayı
14 Kasım 2021 - Pazar 11:01 Bu haber 1246 kez okundu
 
Teknik Şartnamede 75 gr ambalajlı ekmek istenmesine rağmen 50 gr lık 1,5 adet verilerek açıklama yapılabilir mi?
Karar No : 2021/UH.I-2004
AŞIRI DÜŞÜK Haberi
Teknik Şartnamede 75 gr ambalajlı ekmek istenmesine rağmen 50 gr lık 1,5 adet verilerek açıklama yapılabilir mi?

i) Teknik Şartname’de poşetli 75 gramlık roll ekmeğin yemek ile birlikte servis edileceği belirtilmesine rağmen ilgili istekli tarafından 50 gr poşetli ekmek ile açıklama yapıldığı, tek kullanımlık poşetli ürünlerin bölünerek servis edilmesinin mümkün bulunmadığı, poşetli ekmek fiyatını tevsik etmek için kullanılan internet çıktılarında açıklamaya esas kullanılan poşetli ekmeğe ait gramaj bilgisinin ve fiyatın geçerlilik tarihinin bulunmadığı,

 

Başvuru sahibinin iddialarının değerlendirilmesi sonucunda aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.

 

 

i) Teknik Şartname’de 1 öğrenci için öğünde 75 gr ekmek verileceği ve ekmeklerin tek kişilik gramajlarda paketlenmiş olacağı düzenlenmiştir.

 

Söz konusu istekli tarafından paket ekmek girdisinin tevsikinde Bursa Ekmek ve Besin San. ve Tic. A.Ş. tarafından 20.08.2021 tarihinde www.besasekmek.com.tr internet adresinde ilan edilen fiyatın kullanıldığı, sunulan belgede sadece “Besaş Küçük Ekmek 0,30 TL” ifadesinin yer aldığı, söz konusu ürünün gramaj bilgisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.

 

İhalenin 1’inci ve 2’nci kısmı için sunulan iki haftalık örnek yemek menüsüne ait gramaj tablosu incelendiğinde ise ekmek girdisi için “paket ekmek 50 gr” olarak açıklama yapıldığı ve miktarının 1,5 adet olarak belirtildiği anlaşılmıştır.

 

İhale dokümanında ekmeğin gramajının 75 gr olarak belirlendiği ve ekmeklerin 75 gr olarak tek bir pakette servis edileceğinin düzenlendiği, 50 gramlık bir ekmeğin paketinin açılarak ve bölünerek servis edilmesi mümkün bulunmadığından ihale üzerinde bırakılan isteklinin ekmeğe ilişkin açıklamalarının Teknik Şartname düzenlemelerine aykırı olduğu tespit edilmiş olup, başvuru sahibinin bu husustaki iddiası yerinde görülmüştür.

Kaynak: (Yemek) - Yemek ihale Kararları Editör: Harun Uğraş ASLAN
Yorumlar
Haber Yazılımı