Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 01:25 Bu haber 1101 kez okundu
 
İftar ve Sahur menü içeriği belirtilmeyen ihale iptal edilir mi?
Karar No : 2020/UH.I-855
YEMEK İHALELERİ Haberi
İftar ve Sahur menü içeriği belirtilmeyen ihale iptal edilir mi?

1) Teknik Şartname’nin “İşin Tanımı” başlıklı 2’nci maddesinin “Yemek Çeşitleri ve Öğün Sayıları” başlıklı (A) alt maddesinde “... 6- Ramazan ayında iftarlarda Pide, Hurma, Zeytin, Peynir, Bal-Tereyağı firma tarafından ek ücret talep edilmeksizin verilecektir. Sahurlarda içecek hariç 5 çeşit verilecektir. Normal yemek saatlerinin dışına denk gelen iftar ve sahur vakitlerinde firma kuruluşta personel bulunduracaktır.” düzenlemesinin yer aldığı, bundan sahurlarda içecek hariç 5 çeşit yemek verileceğinin anlaşıldığı, ancak anılan Şartname’de iftar menüsü ile ilgili herhangi bir belirlemenin yapılmadığı, dolayısıyla iftar menüsünün içeriğine ve çeşidine ilişkin belirsizliğin meydana geldiği, işin süresinin 8 ay olduğu ve ramazan döneminin 1 ay olduğu düşünüldüğünde söz konusu belirsizliğin işin önemli bir kısmına tekabül ettiği bu haliyle sağlıklı teklif verilmesinin mümkün olmadığı,

  

 

1) Başvuru sahibinin 1’inci iddiasına ilişkin olarak:

 

Başvuruya konu ihalenin “Malzeme Dahil Yemek Hazırlama, Dağıtım ve Servisi” hizmeti alımı olduğu, ihalenin 1. kısmının Arifiye Yetişkin Zihinsel Engelliler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü, 2. kısmının Sakarya Arifiye Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü ve Çocuk Koruma ve İlk Müdahale Birimi olarak belirlendiği anlaşılmıştır.

 

Teknik Şartname’nin “İşin Tanımı” başlıklı 2’nci maddesinin “Yemek Çeşitleri ve Öğün Sayıları” başlıklı (A) alt maddesinde “... 1- Kahvaltılar: Kahvaltı, yukarıda belirtilen çeşitlerden veya Gıda Rasyonunda yer alan benzerlerinden dört tanesi seçilerek oluşturulacak, yanında mutlaka içecek, ekmek, su (500 ml.’lik pet şişe)  ve şeker verilecektir. Kahvaltılarda çayın yanında ilave olarak haftada 2 (iki) gün 200 ml. Paket süt verilecektir.

2- Ara Öğünler: Ara öğünler, yukarıda belirtilen çeşitlerden veya Gıda Rasyonunda yer alan benzerlerinden en az bir tanesi seçilerek oluşturulacaktır. Yanında mutlaka içecek verilecek olup, ekmek gerektiğinde verilecektir. Diyetisyen veya kuruluş idaresinin tercihi ile içecek yerine ara öğünlerde yoğurt grubu verilebilir. (Örnek: içecek+yiyecek veya yoğurt+yiyece) Diyet ara öğünler İdarenin görevlendireceği Diyetisyen tarafından belirlenecektir.

Ara öğünlerde dağıtılacak meyveler ve kuruluşta hazırlanan gıda maddeleri türlerine ve şekillerine uygun, tek kullanımlık, plastik veya köpük kaplarda ve streçlenerek servis edilecektir. Sıcak içecekler tek kullanımlık, ısıya dayanıklı, el yakmayan kağıt veya köpük bardaklarda servis edilecektir. Süt, Ayran, Meyve Suyu, Yoğurt gibi içecekler orijinal, tetra-pak kutularında servis edilecektir. Paketli ürünler paketleriyle servis edilecektir.

3- Öğle ve Akşam Yemekleri: Ana yemeklerde her öğünde yukarıda belirtilen birinci, ikinci ve üçüncü kap yemeklerden birisi ya da Gıda Rasyonunda yer alan benzerlerinden seçilerek hazırlanacaktır. Yemekler 4 kap verilecek olup, ikinci ve üçüncü kap yemeklerden uygun olanı dördüncü kap yemek olarak seçilecektir. Ekmek ve ekmek çeşitleri bir kap yemek olarak sayılmayacaktır. Gün içerisinde bir öğün et yemeği, bir öğün etli sebze yemeği verilecektir.

3.1- Diyet Yemekleri: Hastaya bireysel olarak hazırlanan diyetlerin hastanın tedavisi için gerekli günlük enerji ve besin öğeleri gereksinimlerini sağlayacak yiyeceklerin mönüleri, uygun miktar, çeşit, tat, kıvam ve görünüşte olmak üzere her türlü yiyeceği kapsayabilir.

Diyet yemeklerinin pişirilme şekli, miktarı ve servisinin Diyetisyenin öngördüğü diyet tedavisi ilkelerine uygun olması zorunludur. Diyet yemekleri tuzlu ve tuzsuz olarak iki ayrı tatta pişirilecektir. Diyet yemekleri mönüsü öğle ve akşam ayrı ayrı pişirilecek ve mönüler farklı olacaktır.

Diyet yemeği yiyenlerin yemek servisleri izotermik tepsiler ile yapılacak ve her tepside isim yazılı etiket bulunacak, firma tarafından idarenin belirteceği yemekhanelere götürülerek ilgili kişiye servis edilecektir. Enfeksiyon hastalıkları riskinde ve ilk kabulde kapaklı köpük yemek tepsileri (5 gözlü) ile servis yapılacaktır. Sulu gıda verilen hastalar için firma tarafından sağlanacak kapalı köpük kaseler (200-500 ml) kullanılacaktır.

3.2- Garnitür: Kuruluş idaresinin uygun gördüğü 1. çeşit ana yemeğin yanına, uygun garnitürü yüklenici firmadan talep edebilir. Garnitürler tablodaki ürün çeşitlerinden toplam 100 gram olacak şekilde çıkarılacaktır.  Haftada 5 defa garnitür çıkarılacaktır.

4- Özel Gün Menüsü: Özel gün menüsü İdare tarafından yukarıdaki tablodan veya Gıda Rasyonunda belirlenecek 6 çeşitten istenildiği takdirde ayda 1 (bir)  defa olmak üzere özel günlerde verilebilecektir.

Örnek Özel Gün Menüsü; 1. 1. Kek Çeşitleri. (Hazır Kek, Kakaolu Kek, Karışık Kek, Sade Kek, Tuzlu Kek, Üzümlü Kek çeşitlerinden seçilecek 1 çeşit)

2. Kuru Pasta Çeşitleri.[Kuru Pasta (Hazır)]

3. Yaş Pasta Çeşitleri. [Yaş Pasta (Hazır)]

4. Meyve Çeşitleri. (Elma, Erik, Muz, Portakal, Mandalina, Ayva, Taze Üzüm, Taze İncir, Taze Kayısı, Şeftali, Armut, Kavun, Karpuz, Kiraz, Kivi, Çilek çeşitlerinden seçilecek 1 çeşit)

5. İçecek Çeşitleri.[Gazlı Meyveli İçecek (Kutu), Gazlı Meyveli İçecek (Şişe), Hazır Meyve Suyu (Kutu), Paket Süt, Paket Ayran çeşitlerinden seçilecek 1 çeşit]

6. Börek Çeşitleri.(Peynirli Milföy Börek, Talaş Böreği, Peynirli Su Böreği, Ispanaklı Yufka Böreği, Kıymalı Yufka Böreği, Mercimekli Bükme Böreği, Peynirli Tepsi Böreği, Patatesli Poğaça, Paçanga Böreği, Kalem Böreği, Peynirli Kol Böreği çeşitlerinden seçilecek 1 çeşit)

...

6- Ramazan ayında iftarlarda Pide, Hurma, Zeytin, Peynir, Bal-Tereyağı firma tarafından ek ücret talep edilmeksizin verilecektir. Sahurlarda içecek hariç 5 çeşit verilecektir. Normal yemek saatlerinin dışına denk gelen iftar ve sahur vakitlerinde firma kuruluşta personel bulunduracaktır.” düzenlemesi yer almaktadır.

 

 

Buna göre Teknik Şartname’nin “Yemek Çeşitleri ve Öğün Sayıları” başlıklı 2’nci maddesinde kahvaltılar, ara öğün, öğle ve akşam yemekleri ile özel gün menüsüne ilişkin düzenleme yapıldığı, ramazan menüsüne ilişkin herhangi bir düzenlemenin yer almadığı, buna ilişkin olarak Teknik Şartname’nin ilgili bölümünde “Ramazan ayında iftarlarda Pide, Hurma, Zeytin, Peynir, Bal-Tereyağı ürünlerinin yüklenici tarafından ek ücret talep edilmeksizin verileceği, belirtilmekle birlikte Sahurlarda içecek hariç 5 çeşit verilecektir.” ifadesinin yer aldığı anlaşılmıştır.

 

İdare tarafından başvuru sahibine gönderilen 31.03.2020 tarihli cevabi yazıda “İftar menüsü ayrı bir öğün olarak değerlendirilmemiş kahvaltı çeşidi olarak öngörülmüş ve Teknik Şartname’nin Madde II: İşin Tanımı A- Yemek Çeşitleri ve Öğün Sayıları bölümünün 6. maddesinde de belirtilen 5 çeşit ‘Ramazan ayında iftarlarda Pide, Hurma, Zeytin, Peynir, Bal-Tereyağı firma tarafından ek ücret talep edilmeksizin verilecektir. Sahurlarda içecek hariç 5 çeşit verilecektir’ hükmüne istinaden seçeneklerden birisi olacaktır.” denilerek iddianın reddedildiği görülmüştür.

 

İhale dokümanının ilgili maddelerinden, ramazan ayında verilecek iftar ve sahur menülerinin hizmet dâhilinde bulunduğu,  ancak dokümanda iftar ve sahur menülerine ilişkin herhangi bir belirlemenin yapılmadığı, dolayısıyla söz konusu menülerin içerikleri hakkında bir belirsizliğin meydana geldiği, öte yandan ihalenin 8 aylık (01.05.2020 - 31.12.2020) bir iş olduğu ve ramazan ayının bu sürenin 1 ayına tekabül ettiği düşünüldüğünde başvuruya konu hususun işin önemli bir kısmını ihtiva ettiği anlaşılmıştır. Buna ilişkin olarak idare tarafından başvuru sahibi istekliye gönderilen 31.03.2020 tarihli cevabi yazıda iftar menüsünün kahvaltı çeşidi olarak öngörüldüğünün belirtilmesinin ise söz konusu belirsizliğe bir açıklık getirmediği, bu haliyle başvuruya konu düzenlemenin sağlıklı fiyat teklifi verilmesine engel oluşturduğu anlaşıldığından başvuru sahibinin iddiasının yerinde olduğu sonucuna varılmıştır.

Kaynak: (İptal) - İptal Kararları Editör: Fatma KARAGÖZ
Yorumlar
Haber Yazılımı