Biyografi
Bu biyografi 1366 kez okundu
Osman ŞAHİN
Kamu İhale Kurulu Üyesi
 
 
 
 

Bursa Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu.

1993 yılında açılan Maliye Bakanlığı Devlet Bütçe Uzman Yardımcılığı sınavını kazanarak bu göreve atandı. 1996 yılında “Sıfır Tabanlı Bütçeleme ve Ülkemizde Uygulanabilme İmkanları” adlı uzmanlık araştırma raporunu ve yeterliliğini vererek Devlet Bütçe Uzmanlığına atandı. Devlet Bütçe Uzmanı olarak Devlet İhaleleri Dairesi, Personel Mevzuatı Dairesi, Devlet Bütçesi Hazırlama ve Uygulama Dairelerinde görev yaptı.

Şubat 2007’de Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünde Daire Başkanı olarak atandı. Şubat 2007-Mart 2011 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünde Milli Eğitim Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu, Üniversiteler ve Yüksek Teknoloji Enstitüleri bütçelerinden sorumlu Daire Başkanı olarak görev yaptı. Bu görevi yürütürken Devlet bütçesinin hazırlama ve uygulama süreçlerinde aktif olarak görev aldı. Anılan görevin yürütüldüğü dönemde yürütülen proje kapsamında ülkemizde Devlet Üniversitesi bütçelerinin bütçe hazırlama tekniğinde yeni bir sisteme geçildi.

Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünde İdari Mevzuatı Geliştirme Daire Başkanlığı ve Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğünde ise Kanunlar, İdari Mevzuat ve Parlamento İlişkileri Dairesi Başkanlığı görevini yürüttü. Devlet Bütçesi ve mevzuat hazırlama tekniği, gider mevzuatı (personel, bütçe, ihale vb.) ve mali konularda yeterli birikim ve tecrübeye sahiptir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine uyum çalışmaları kapsamında Başbakanlıkta oluşturulan “Anayasa Değişikliklerine Mevzuat Uyum Çalışma Grubunda” görev aldı.

2007-2009 yılları arasında Maliye Bakanlığını temsilen Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünde Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığınca yayımlanan “Ulusal ve Uluslararası Belgelerde Türk Yükseköğretimi” ve “Türkiye’deki Devlet Üniversitelerine Analitik Yaklaşım” adında iki kitabı ve muhtelif konularda yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

26 Nisan 2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararıyla Kamu İhale Kurulu Üyeliğine atandı ve 5 Mayıs 2020 tarihinde Yargıtay’da yapılan yemin töreninin ardından göreve başladı.

Evli ve iki kız çocuk babasıdır. Temel düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça ve Osmanlıca bilmektedir.

Kaynak:
 
 
 
Etiketler: Osman, ŞAHİN,
Haber Yazılımı